honda civic type r fk8 stage 1

CHIPTUNING HONDA CIVIC TYPE R FK8 – 2.0T 310KM – STAGE 2

CHIPTUNING HONDA CIVIC TYPE R FK8 – 2.0T 310KM – STAGE 2

CHIPTUNING HONDA CIVIC TYPE R . Zupełnie nowa Honda Civic Type R została zaprojektowana od podstaw, aby zapewnić najbardziej satysfakcjonującą dynamikę jazdy w segmencie hatchbacków – zarówno na drodze, jak i na torze wyścigowym. Globalnie to jest piąta generacjia legendarnego modelu Civic Type R – oryginalny Civic Type R został wprowadzony na rynek tylko w Japonii w 1997 roku. Nowy Civic Type R został opracowany równolegle z zwykłym “cywilnym” hatchback, jako część tego samego program rozwoju, który przyniósł obopólne korzyści dla dynamiki i udoskonaleniu obu wariantów. Funkcja dopasowywania obrotów wygładza zmiany, eliminując niepożądane “szarpnięcie” przekładni związane z nadmiernymi lub niewystarczającymi obrotami silnika. Tzw “rev match” potęguje przyjemność sportowej jazdy ze skrzynią manualną. Lekka, bardzo sztywna karoseria  jest wynikiem innowacyjnych nowych technik inżynieryjnych i konstrukcyjnych.

Honda civic type R pomiar na hamownii
Honda civic type R pomiar na hamownii

Z tyłu nowy type R posiada wielowahaczowe zawieszenie zwiększa komfort jazdy, a także stabilność przy dużej prędkości. 2,0-litrowy silnik VTEC Turbo ma moc 310KM przy 6500 obr./min maksymalny moment obrotowy 400 Nm jest rozwijany od 2500 do 4500 obr./min. Jest to zarówno samochód najszybciej przyspieszający, jak i najszybszy w swojej klasie, a także najszybszy samochód z napędem na przednie koła wokół Nürburgring Nordschleife z rekordem czas okrążenia 7 min 43,8 sek. 2017 Type R ma nowy wybór trybów jazdy, dodanie ustawienia „Komfort” do domyślnego „Sport” i tryby „+ R” skoncentrowane na dynamice jazdy- z których każdy dostosowuje zgodność zawieszenia, geometrię układu kierowniczego i reakcjię  przepustnicy. W porównaniu do poprzedniego Typ R’a, w modelu FK8 zastosowano nowe amortyzator o zmiennej twardości tłumienia aby użytkowanie samochodu na codzień było jeszcze bardziej komfortowe, a w nastawach R+ samochód był jeszcze bardziej dynamiczny i kompetenty. Civic Type-R FK8  jest teraz Szerszy, dłużej i niższy niż którykolwiek z jego poprzedników, zupełnie nowy Type R ma krótkie zwisy i muskularne, napięte linie,  a ostra i agresywna „twarz”, wyraźne przetłoczenia i rzeźbione przednie i tylne wloty wskazują na wydajność i zamiary sportowe.

Chip Tuning Civic Type R FK8
Chip Tuning Civic Type R FK8

Honda Civic Type R 2017 jest szczytem wydajności i zapewnia moc, moment obrotowy i niezrównane osiągi w napędzie na przednie koła segment gorącej klapy. 2,0-litrowy turbodoładowany silnik jest produkowany przez Honda z America Mfg. Ukończone silniki są wysyłane do Hondy w Wielkiej Brytanii w Swindon,, gdzie produkowany jest Type R. Specjalnie zaprojektowana turbodoładowana jednostka benzynowa posiada lekkie i bardzo wytrzymałe kute korbowody oraz kuty wał korbowy. typ R. zespół napędowy został zaprojektowany w celu zapewnienia maksymalnego momentu obrotowego w zakresie średnich obrotów , aby zapewnić natychmiastowy dostęp do mocy niezależnie od prędkości obrotowej silnika.

Kilka słów o silniku i japońskiej technologii

Super lekki Wał korbowy ze stali kutej jest stosowany wyłącznie w modelu CivicType R. Każdy “czop” na wale korbowym jest mikropolerowany w celu zmniejszenia tarcia operacyjnego.
Tłoki i korbowody w 2,0-litrowym silniku mają kształt “wnęki”, który pomaga utrzymać stabilne spalanie i przyczynia się do poprawy wydajności. Lekkie tłoki mają starannie zoptymalizowany fartuch mający na celu zminimalizowanie ciężaru tłokowego, co z kolei minimalizuje wibracje i zwiększają wydajność operacyjną. Tłoki są chłodzone przez strumienie oleju skierowane na spód każdej korony tłoka i mają wewnętrzne „Galeria chłodzenia”, rozwiązane zaczerpnięte z silników Hondy Formuły 1 zaprojektowane w celu obniżenia temperatury w obszarze pierścienia tłokowego. Jonowe pierścienie tłokowe pomagają zmniejszyć tarcie dla większej wydajności operacyjnej.

type r fk8 silnik
type r fk8 silnik

Kolektor jest chłodzony cieczą co pomaga utrzymać ciepło w ryzach. Cichy, łańcuch o niskim współczynniku tarcia napędza dwie górne krzywki i cztery zawory na cylinder. Napęd krzywkowy jest bezobsługowy przez cały okres eksploatacji silnika i aby jeszcze bardziej zmniejszyć wagę, stosuje się cienkościenne puste wałki rozrządu. Aby zwiększyć efektywność zużycia paliwa, emisji i mocy, turbo silnik wykorzystuje wypełnione sodem zawory wydechowe. Sód pomaga ochłodzić cały zawór; a ponieważ zawór jest chłodzony wewnętrznie, to nie potrzebuje ogólnie wzbogaconej mieszanki paliwowej stosowany w silnikach turbo do chłodzenia zaworów wydechowych.

P1070129

W rezultacie uboższa mieszanka zmniejsza emisje, wzrasta oszczędność paliwa i pozwala na uzyskanie jeszcze większej mocy. W 2,0-litrowym 16-zaworowym silniku DOHC i-VTEC® zastosowano zaawansowany system sterowania zaworami w celu połączenia dużej mocy przy wysokiej wydajności paliwowej i niskiej emisji. To pomaga zwiększyć moc, a także zapewnia płynniejszą pracę na biegu jałowym (umożliwiając zmniejszenie prędkości biegu jałowego).

Oferowana jest wyłącznie wytrzymała, manualna 6-biegowa skrzynia biegów która zapewnia krótką i precyzyjną zmianę biegów. Funkcja dopasowania obrotów do wybranego przez kierowcę biegu zapewnia płynność oraz wysokowydajne redukcje biegów, a mechaniczna blokada mechanizmu różnicowego o ograniczonym uślizgi pozwala efektywniej przenieść moc civica type-R na asfalt.

Chiptuning honda civic type r na hamowni
Chiptuning honda civic type r na hamowni

Wynik modyfikacji CHIPTUNING HONDA CIVIC TYPE R FK8 – 2.0T 310KM – STAGE 2 – 391KM 512Nm
 

Wykres mocy Honda FK8 TYPE R STAGE 2
Wykres mocy Honda FK8 TYPE R STAGE 2

Do odczytu auta wykorzystaliśmy urządzenie firmy Alientech. Po kilu godzinach spędzonych na hamowni zoptymalizowaliśmy nasze oprogramowanie STAGE 2. Wszelkie parametry pozostały w bezpiecznym zakresie. Proces indywidualnego Chip Tuningu pozwala na dostosowanie oprogramowania pod kątem danego egzemplarza, oraz wymagań stawianych przed nami przez właściciela pojazdu.

Wykres mocy Honda FK8 TYPE R STAGE 2 – efekt modyfikacji

Efektem naszych prac jest wzrost parametrów silnika w pełnym zakresie obrotów. Dzięki mechanicznej blokadzie mechanizmu różnicowemu o ograniczonym uślizgu trakcja nawet podczas startów z miejsca jest zadowalająca. Przesunięta odcinka pozwala na bardziej wydajne wykorzystanie mocy silnika, przez co Civic Type R znacznie zyskał na odczuciach z jazdy. Dodatkowo na życzenie klienta uruchomiliśmy strzały z wydechu po odpuszczeniu gazu, czyli tzw. Pops&Bangs. Jazda tak zmodyfikowanym egzemplarzem Hondy Civic Type R zachwyci nawet najbardziej wymagającego kierowce.

CHIPTUNING HONDA CIVIC TYPE R

 

Zapraszamy do zapoznania się z innymi realizacjami dotyczącymi  marki HONDA w naszym katalogu
https://www.tc-performance.eu/chip-tuning/honda/civic/

Zapraszamy posiadaczy HONDA CIVIC TYPE R na modyfikacje  
☞ https://www.tc-performance.eu/
 +48 794-053-715

CHIPTUNING HONDA CIVIC TYPE R FK8 – 2.0T 310KM – STAGE 2
5 (100%) 1 głos