BMW ALPINA D3 BITURBO

Chiptuning ALPINA D3 BITURBO 350KM – STAGE 1

Chiptuning ALPINA D3 BITURBO 350KM – STAGE 1

Chiptuning Alpina D3 to jedna z usług dostepna w firmie TC-Performance. Model Alpina widnieje jako odrębna marka pojazdu na rynku. firma ta jest renomowanym tunerem BMW. Auta wprost z linii produkcyjnej trafiają do siedziby Alpiny mieszczącej się w Buchloe. Tam dokonywane są niezbędne modyfikacje optyczne a przedewszystkim mechaniczne, wszystko zostaje zwieńczone nowym numerem VIN nadwozia.

CHIPTUNING ALPINA D3 BITURBO ALLRAD
CHIPTUNING ALPINA D3 BITURBO

Kilka słów o samym aucie….

Inżynierowie ALPINA udoskonalili potencjał seryjnego silnika. Zmniejszenie strat ciśnienia przez optymalizacje wlotów powietrza i obudowy filtra powietrza zapewniają większą moc i lepszą reakcję silnika na naciśnięcie pedału przyśpieszenia. Nowe kanały wlotu powietrza mają znacznie większe średnice i mają zoptymalizowane kanały które prowadzą do 30% redukcji strat ciśnienia. Ten skuteczny sposób „ograniczania” przepływu powietrza między wlotem powietrza a obudową filtra powietrza pozwala silnikowi oddychać swobodniej, co skutkuje poprawą wydajności i bardziej żywy charakter. W połączeniu z odpowiednią regulacją  i podniesieniem ciśnienia wtrysku (2100 bar) motor generuje maksymalną moc 257 kW (350 KM) przy 4000 obr / min i imponujące 700 Nm momentu obrotowego między 1500 obr / min a 3000 obr / min.

P1040184
Wydajność i skuteczność całego układu chłodzenia ma bezpośredni wpływ na stabilność i moc silników z turbodoładowaniem. Chłodnica międzystopniowa o dużej objętości (powietrze doładowujące) (+ 20%), ze zoptymalizowaną konstrukcją wlotową i wylotową, zasila silnik powietrzem. Dwie dodatkowe oddzielne chłodnice wody  idealnie leżą w strumieniu powietrza z przedniego spojlera, zapewniają, że wszystkie środki chłodzące są utrzymywane w optymalnych temperaturach, nawet podczas maksymalnych obciążeń termodynamicznych.
Układ wydechowy emituje sportowy dźwięk, zwłaszcza na wyższych prędkościach obrotowych silnika. System ze stali nierdzewnej składa się z dwóch eliptycznych podwójnych końcówek rur wydechowych z logiem ALPINA by Akrapovic.

P1040178

Układ podwozia i zawieszenie

BMW ALPINA D3 Bi-Turbo zapewnia doskonałą jakość jazdy z zachowaniem komfortu na bardzo wysokim poziomie. Adaptacyjne sportowe zawieszenie rozwiązuje konflikt interesów między sportową jazdą a komfortową za pomocą  elektronicznie regulowanymi amortyzatorami. Odpowiednio dobrane sprężyny zawieszenia i stabilizatory dopełniają całość.

P1040180

 

Skrzynia biegów

Dostosowana i przetestowana we współpracy z ZF, zaawansowana ośmiobiegowa sportowa automatyczna skrzynia biegów SWITCH-TRONIC posiada specjalne modyfikacje sprzętowe wymagane przez wysoki moment obrotowy. System Alpina obejmuje specjalne komponenty mechatroniczne i inną przekładnię hydrokinetyczną. Inżynierowie ALPINA spędzili wiele godzin prac rozwojowych i testowych nad oprogramowaniem transmisyjnym, aby zapewnić, niezrównane poziomy komfortu i wydajności Połączenie mechatroniki ze specjalnym oprogramowaniem sprawia że ​​zmiana biegów jest niezwykle komfortowa bez zauważalnej przerwy w dostawie mocy.  W trybie Sport (S) Shift skrzynia biegów staje się wyraźnie bardziej wyrazista i natychmiastowa, a zmiany biegów stają się szybsze i odbywają się w wyższych punktach zmiany biegów.

  • P1040181

Indywidualny chiptuning Alpina D3

Alpina D3 Biturbo w nadwoziu F31 trafiła do naszej siedziby mając na uwadze nasze indywidualne podejście do aut z Bawarii. Samochód został wyposażony w jednostkę silnikową N57D30, którą bardzo często modyfikujemy przez co mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie. Ilość utworzonych projektów w oparciu o ten silnik sięga 50 sztuk.

Głównym założeniem przy tego typu autach jest zrobienie programu który da odczucie lżejszości pozostawiając jeszcze troche mocy w zapasie tak by jednostka pracowała przed limitami temperaturowymi i ciśnieniowymi.

Po kilku godzinach pracy na hamowni w pełni zoptymalizowaliśmy parametry pracy jednostek. Jednocześnie dane diagnostyczne pracy silnika, zarówno paliwowe jak i temperaturowe, pozostały na bezpiecznym poziomie, co powinno zaowocować bezproblemową jazdą w długofalowej perspektywie użytkowania pojazdu

Efekt naszego indywidualnego strojenia to 400KM i 770Nm. Moment obrotowy został wypłaszczony tak by zachować liniowość oddawania mocy na asfalt.

 ALPINA D3 350KM wykres

Płasko poprowadzony moment obrotowy zapewnia przewidywalność prowadzenia i oddawania mocy na asfalt, a dodatkowy zastrzyk 50 koni mechanicznych dodaje odczucie “dociągania po obrotach” i odrobiny szaleństwa. Ekskluzywność modelu, praktyczność i odczucia z jazdy tworzą mieszankę w której zakocha się nawet najbardziej wymagający kierowca.

P1040182

Posiadasz Alpine ? Chcesz zrobić Chiptuning Alpina D3 Biturbo ? Nie czekaj i umów się z Nami na modyfikacje. Wszystko odbywa się jednego dnia od 3 do 8h.

Serdecznie zapraszamy  
☞ https://www.tc-performance.eu/
 +48 794-053-715

Oceń stronę