chiptuning golf tcr

Chiptuning VW GOLF TCR 2.0TSI 290KM – Stage 2

Chiptuning VW GOLF TCR 2.0TSI 290KM – Stage 2

Co oznacza TCR?

Touring Car Racing, formuła, która przejęła świat sportów motorowych sedan.

Został zaprojektowany z myślą o samochodach produkcyjnych, współdzieląc niektóre komponenty z ich drogowymi odpowiednikami, dzięki czemu jest (stosunkowo) tańszy niż tradycyjne mistrzostwa samochodów turystycznych wysokiej klasy, takie jak BTCC. Jest również przeznaczony dla kierowców i zespołów klientów, a nie dla pełnych fabrycznych drużyn wyścigowych.

P1100258

Chiptuning VW GOLF TCR 2.0TSI 290KM – Stage 2 – co możesz zyskać?

Golf GTI TCR to ulepszona wersja istniejącego Mk7.5 Golf GTI Performance, który jest teraz podstawowym modelem GTI w Wielkiej Brytanii (poprzedni podstawowy GTI został wycofany ze względu na homologację WLTP).

Podobnie jak Golf GTI Performance, GTI TCR ma standardowo blokowany mechanizm różnicowy i jest o 20 mm niższy niż standardowy Golf, ze zmienionymi wartościami sprężyn i ustawieniami amortyzatorów. Wybierz opcjonalne adaptacyjne amortyzatory DCC, a wysokość jazdy obniży się o kolejne 5 mm niż w GTI Performance.

 

P1100250

TCR jest dostępny z trzema lub pięcioma drzwiami, ale nie ma opcji manualnej skrzyni biegów – jest to tylko dwusprzęgłowa DSG. To samo w sobie może rzeczywiście twierdzić, że jest bezpośrednim połączeniem z samochodem wyścigowym, ponieważ podstawowa wersja wyścigówki wykorzystuje tę samą skrzynię zmiany biegów, co samochód drogowy (chociaż wersje o najwyższej specyfikacji są wyposażone w wyścigową sekwencyjną skrzynię biegów).

 

Co dokładnie odróżnia 2019 VW Golf GTI TCR od Golfa GTI?

 

P1100264

Oprócz wspomnianego wcześniej ponownego dostrojenia zawieszenia, jego czterocylindrowy silnik turbo o pojemności 2,0 litra przeszedł remont i nowy wydech ze stali nierdzewnej, aby zwiększyć jego moc do 286 KM, czyli o 44 KM więcej niż GTI Performance.

To dużo mocy jak na samochód z napędem na przednie koła, chociaż niegdysiejszy (i genialny) dwumiejscowy specjalny Golf Clubsport S miał ponad 300 KM.

Istnieją dwie dodatkowe chłodnice, podobnie jak w mocniejszym Golfie R z napędem na wszystkie koła, które pomagają w chłodzeniu.

Tarcze hamulcowe zostały ulepszone, z perforacjami, które pomagają rozpraszać ciepło podczas ciężkiej pracy, a elektryczne wspomaganie kierownicy zostało ulepszone, aby uczynić je bardziej bezpośrednim w najbardziej sportowym trybie.

 

Po kilku godzinach pracy spędzonej na hamownii nasze indywidualne oprogramowanie STAGE 2 zostało zoptymalizowane dla konkretnego egzemplarza. Parametry temperaturowe na wydechu pozostały w bezpiecznym zakresie.

EFEKT MODYFIKACJI STAGE 2 – 385KM 450Nm (ograniczony moment dla lepszej trakcji)

 

P1100266

 

Rozwojowość tej jednostki pozwoliła naszej firmie opracować kolejne etapy modyfikacji.
Stage1 – 350- 380KM
Stage2 – 380- 400KM (wymagania: downpipe catless, intercooler, TIP)
Stage3 – 420– 470KM (wymagania: Stage 2, hybrydowa turbosprężarka (np.TC-Turbo), dolot)
Stage4 – 480 – 520KM (Modyfikacja do indywidualnego uzgodnienia)

Zapraszamy do zapoznania się z innymi realizacjami dotyczącymi tego modelu w naszym katalogu :

https://www.tc-performance.eu/chiptuning/seat-leon-5f-2-0-tsi-280-km-cupra/

Zapraszamy posiadaczy silników 2.0TSI?TFSI na modyfikacje 
☞ https://www.tc-performance.eu/
 +48 794-053-715

Oceń stronę