wzrost mocy i momentu obrotowego

CHIPTUNING BMW 123d – STAGE 1 | STAGE 2 | STAGE 3

CHIPTUNING BMW 123d na hamowni obciążeniowej 4×4

Indywidualne stojenie BMW e82 123d N47S. Silnik ten występuje również w BMW Serii X1 . Nasza firma nie raz dowiodła ze 4 cylindrowa jednostka wysokoprężna w układzie biturbo jest niezwykle podatna na modyfikacje i przekroczenie bariery 300KM jest jak najbardziej wykonalne. Poniżej prezentujemy kilka naszych realizacji w oparciu o tę jednostkę.

podniesienie mocy

 

Jak działa układ biturbo w BMW

Układ biturbo w jednostce N47 został zaadaptowany na analogicznych zasadach jak ma to miejsce w jednostce silnikowej M57d30TOP znanej z chociażby z modelu BMW E60 535d czy tez E90 335D.

Składniki układu bi turbo :

Mała turbosprężarka
Rozmiar zastosowanej turbosprężarki ma decydujący wpływ na charakterystykę pracy silnika (moc wyjściowa i charakterystyka reakcji). Mała turbosprężarka ma bardzo dobrą reakcję ze względu na niskie masy wirujące , które muszą być przyspieszane przez spaliny. Przy przyspieszeniu z niskich obrotów mała turbosprężarka buduje ciśnienie ładowania bardzo szybko. Oznacza to, że silnik reaguje z bardzo małym opóźnieniem juz od najniższych obrotów.

Duża turbosprężarka
Charakterystyka dużej turbosprężarki jest inna.  Aby zachowac wydajność układu doładowania do końca obrotów silnika potrzebna jest turbina o większej wydajności a co za tym idzie o większej masie wirującej. Przy przyspieszaniu spaliny muszą przyspieszać większe masy co  w dolnej prtii obrotów rodziłoby problemy. Turbosprężarka o większym rozmiarze reaguje wolniej na przyspieszenie. Jednakże, jeśli pożądana jest wysoka końcowa moc wyjściowa, tj. Wymagane są wysokie ciśnienia doładowania i natężenia przepływu powietrza, duża turbosprężarka ma zaletę ze względu na większe przekroje.

Klapa sterująca turbiny
Klapa sterująca turbiny kontroluje rozkład przepływu spalin między dużymi i małymi turbinami. Klapa sterująca turbiny jest regulowana pneumatycznie przez skrzynkę membranową. Klapę sterowania turbiną można ustawić na różne sposoby. Konwerter ciśnienia stosuje częściowe podciśnienie w skrzynce membrany.

układ turbin N47s
układ turbin N47s

 

Efekt działania dwóch turbosprężarek

Połączenie małej i dużej turbosprężarki daje znakomity efekt w całym zakresie obrotów silnika. W przypadku dwustopniowego turbodoładowania obie turbosprężarki są ustawione w linii. Po pierwsze, spaliny napędzają małą turbinę, której zasys połączony jest ze stroną ssącą dużej turbosprężarki  wstepnie ją napędzając. Następnie po przełączeniu klapy sterującej w okreslonym zakresie obrotowym silnika  na dużą turbinę. Układ doładowania osiąga wymagana płynność w zakresie 1500-5000obr/min.

Modyfikacja silnika N47D20C – Etapy STAGE 1 || STAGE 2 || STAGE 3

W przypadku modyfikacji STAGE 1 modyfikacji podlega jedynie oprogramowanie ECU silnika, bez żadnych zmian mechanicznych. W przypadku odpowiednio eksploatowanych egzemplarzy możemy spodziewać się wyników rzędu 250-270KM oraz 480NM. Modyfikacja STAGE 2 wymaga pozbycia się restrykcji w postaci filtra DPF poprzez jego wycięcie, bądź zastąpienie tej sekcji wydechu przelotowym downpipem. Wymaganym usprawnieniem jest też bardziej wydajny intercooler, oraz oprogramowanie ECU zoptymalizowane pod kątem przeprowadzonych zmian. Modyfikacja STAGE 2 pozwala na uzyskanie wyniku oscylującego w okolicach 270-280KM i 500NM. W przypadku modyfikacji STAGE 3 zakres prac ustalany jest indywidualnie w oparciu o stan konkretnego egzemplarza, natomiast wymagane są analogiczne usprawnienia jak dla STAGE 2 oraz zastosowanie bardziej wydajnej, hybrydowej turbosprężarki, np TC TURBO. W przypadku STAGE 3 jest możliwość przekroczenia bariery 300KM. Poniżej przedstawiamy kilka wykresów modyfikowanych w naszej firmie egzemplarzy BMW 1 E serii 123d.

Rezultat tuningu :

 

BMW E82 123d STAGE 2 wls
BMW E82 123d STAGE 2
Wykres mocy 123D STAGE 3 NEL
Wykres mocy 123D STAGE 3
Wykres 123D 204KM STAGE 1
Wykres 123D 204KM STAGE 1
STAGE 1 123D
STAGE 1 123D

 

Chiptuning BMW 123d to doskonałe rozwiązanie, pozwalające zmienić oblicze samochodu. Responsywność pedału przyspieszenia zdecydowanie poprawia się, a dzięki większemu momentowi obrotowemu, już od samego dołu odczuwamy, że mamy doczynienia z bardzo dynamicznym autem. 

indywidualne strojenie
indywidualne strojenie

 

 

Posiadasz BMW serii E  ? Chcesz zrobić Chiptuning BMW 123d, BMW X1 23d ? Nie czekaj i umów się z Nami na modyfikacje. Wszystko odbywa się jednego dnia od 3 do 8h.

Serdecznie zapraszamy  
☞ https://www.tc-performance.eu/
 +48 794-053-715

CHIPTUNING BMW 123d – STAGE 1 | STAGE 2 | STAGE 3
5 (100%) 1 głos